hibe traktör nasıl alınır ?

Kütahya Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) çiftçilere, yüzde 57 hibe desteğiyle 25 adet traktör, bin 778 makine ve ekipman dağıttı. TKDK önünde gerçekleştirilen törende konuşan Kütahya Valisi Şerif Yılmaz, dağıtılan traktörlerin Kütahya’da bir ilk olduğunu söyledi. Bu projenin Türkiye için çok önemli çalışma olduğunu belirten Yılmaz, ”Bu kurumsal yapıyı ve akreditasyonu gerçekleştiren arkadaşlara teşekkür ediyorum. Bizler, kırsal alanlarda doğup büyüyen vatandaşlarımıza her türlü desteği vermeye devam edeceğiz. Gerek merkezi hükümet, gerekse İl Özel İdaresi tarafından temin edilen kaynağımızı, kırsal alanda yaşayan çiftçilerimize ulaştırmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

 

TKDK İl Koordinatörü İhsan Kaymak da Kütahya’daki tarımı AB standartlarına ulaştırmayı hedeflediklerini anlattı. Amaçlarının traktör dağıtmak olmadığını ifade eden Kaymak, şöyle konuştu:

”Burada çiftçilerimiz tıbbi aromatik bitkiler, arıcılık ve ahır yapımlarında, bizden projelerinin karşılığında traktör talep etmektedirler. Ancak çiftçilerimiz arpa, buğday yerine kekik, adaçayı gibi bitkiler ekerse, arpa ve buğdaydan en az 5-6 kat daha fazla para kazanacaktır. Yetiştirilen tıbbı aromatik bitkiler yurtdışına ihraç edildiği gibi bu alan da ciddi sektör haline geldi. Böylece üreticilerimizin gelir seviyesi artacak ve katma değerli ürünler yetiştirilmiş olacaktır. Bugün burada toplam değeri 7 milyon olan proje kapsamında 25 adet traktör, bin 778 makine ve ekipman dağıtımı yapıyoruz. Bu 7 milyonluk projenin 4 milyonu hibe desteği olarak karşılanacak. Dağıtımını yaptığımız traktör ve ekipmanların yüzde 57′si hibe destekli olacak.”

Kaynak: Dünya Gazetesi

Anahtar Kelimeler:


hibeli traktör | yüzde elli hibe destekli traktör nasıl alınır | çiftçilere traktör hibe desteği nasıl alınır |


Yorum Yapabilirsiniz

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.