Eritrosit Nedir ?

Eritrosit ; Kırmızı Kan Hücresi yada bilinen adıyla Alyuvar denen kan sıvısı içinde yer alan bir hücre çeşididir.

Eritrositler kan sıvısı içinde oksijen taşınmasıyla görevlidirler. İçlerinde bulunan hemoglobin sayesinde oksijen taşıması yaparlar.

Kan sıvısı içinde çözünen oksijen alyuvarın içindeki hemoglobin molekülüne bağlanarak taşınması sağlanır.

Hemoglobin bir çeşit protein molekülüdür , yapısal olarak Hem (demir) , globin (protein) bir araya gelmesiyle oluşur.

Oksijenin taşınmasını sağlayan kısım veya oksijenin bağlandığı kısım bu hem dediğimiz demir kısmıdır. Moleküler düzeyde bu hem oksitlenerek oksijen O2 molekülünün taşınacağı yere kadar bu bağ kopmadan taşınır.

Oksijenin gelmesi gereken yere ulaştığında çeşitli kimyasal ve fiziksel işlemlerle oksijen bu birleşimden ayrılarak vazifesini görür.

Bir eritositin içinde yaklaşık 270 milyon hemoglobin molekülü vardır.

Genel laboratuvar sonuçlarında kan sayımı yapıldığında RBC olarak kodlanmıştır. Test sonuçlarında bu şekilde gördüğünüz ifade kanınızdaki eritrosit (kırmızı kan hücresi – alyuvar ) miktarını ifade etmektedir.

Normal RBC (Eritrosit) değerleri nedir?

Erkeklerde: 4.7 – 6.1 milyon hücre/mikrolitre

Kadınlarda: 4.2 – 5.4 milyon hücre/mikrolitre

Yenidoğanlarda:  4.8 – 7.2 milyon hücre/mikrolitre

Çocuklarda: 4.6 – 4.8 milyon hücre/mikrolitre

Gebelikte: Normal yetişkin hücre sayısından biraz düşük

Günde ortalama 208 milyar eritrosit üretilir. Eritrositin üretimi 7 gün sürer ve ömrü 4 aydır. Eritrositler 120 günlük ömrü boyunca kan damarlarını 300 000 defa dolaşırlar , yapıları esnek olduğu için en dar kılcal damarlardan dahi rahatlıkla geçebilirler.

Günde ortalama 208 milyar eritrosit üretilir. Bir eritsositin içinde yaklaşık 270 milyon hemoglobin molekülü vardır demiştik bu sayıda hemoglobin içerebilmek için alyuvarlarda çekirdek kısmı hücre olgunlaştıkça yok olur yani hücrenin içi tamamiyle hemoglobinle dolu hale gelir.Yoruma kapalı sayfa.