Site İçinde Ara


Babam , Ben ve Robot

Evindeki Laboratuvarda son üretilen eğlence robotunun testlerini yapıyordu Akın Bey , evinde olmanın rahatlığını seviyordu.

Şirket laboratuvarındaki soğuk ortama hala alışamamasının sebebini asosyalliğine bağlasalar da o zaten insanlarla yeterince paylaştığına inanıyordu onlara karşı daha fazlası yoktu içinde.

Cansız şeylerin canlı taklidi yapmasını sağlıyordu kendi mühendisliğinin tanımını böyle yapmıştı.

” Baba ne yapıyorsun ? ” bu laboratuvarın kapısındaki oğlu kemalin sesiydi…

Kemal’in babası izin vermeden laboratuvara girmesi son yaramazlığından sonra yasaktı. Kemal 7 yaşındaydı , babası gibi bilgisayar ve robotlara meraklıydı…geliştirdiği uygulamalar uygulama marketlerinde ilk sıralarda olmasa bile gerçekten seviliyordu.

” Gel gel hadi ” Akın Bey , Kemal’in son projesiyle ilgilendiğini biliyordu. Eğlence robotlarında arkadaşlık duygusunun daha doğal olmasını sağlayan bir betik üzerinde çalışmaktaydı.

” Hala düzgün karşılık vermiyor mu ? ” Kemal , XK7’nin etkileşim testlerinde Babasıyla yer almış , XK7’nin insan ve özellikle çocuklarla iletişiminde babasına çok yardımcı olmuştu.

Kemal ona  ” Eksasev ” diyordu.

Kendince türetmişti bu ismi ” Ölü sevgi ” anlamında kullanıyordu. Piyasada çok sevilen bir robottu ” Eksasev ” özellikle dadı robotlarıyla beraber kullanıldığında çalışan ebeveynler için bir kurtarıcı denebilirdi.

Şirketin bu tatlı kârı bırakmak istememesi ve diğer rakip üreticilerin eğlence robotlarına karşı daha insansı duygular yüklenmesi görevi Akın Bey’in başında bulunduğu Doğal Zeka Uygulamaları  birimine verilmişti.

” Son testleri yapıyorum , sanırım sinir düğümleri çözümleme yaparken göz ve kulakdan gelen sinyalleri tam işleyemiyor ” Akın Bey , elindeki tabletle Eksasev’in ortamdaki bilgileri nasıl işlediğini gözlemliyordu.

Kemal , Eksasev’in yanına geldiğinde , elindeki tablete bakan Akın Bey ” senin geldiğini anlamış gibi tüm grafikleri hareketlendi ” dedi.

” Baba önce şu donuk bakışlarını halletsen diyorum ” Kemal kendisini arayan Eksasev’in yanına geldiğinde Eksasev , Kemal’in gözlerinin içine bakıyordu.

” O bakışlarda bir anlam olması için çok çalıştığımı biliyorsun ” Akın Bey elindeki tableti Kemal’e uzattı.

” Grafikler bir önceki betiğe göre yumuşak geçişlere sahip sence oluyor mu dersin ? ” Akın Bey , Kemal’in kendisini doğrulamasını beklercesine Kemal’in tablette gördüğünü anlamlandırmasını bekledi.

” Haklısın bu son sinir düğümünü eklemen grafikleri düzeltmiş ve hareketleri daha insansı ” Kemal eliyle Eksasev’in başını okşadı ” bak tepkileri de daha iyi ” Kemal’in başını okşaması Eksasev’in de hoşuna gitmişti.

” Ne dersin Baba , birgün robotlar bizi gerçekten sevebilir mi ? ”

Akın Bey , kemal’in başını eliyle kavrayarak yavaşça kendine doğru çekti ” bilmem belki ama kendilerini bizden çok sevmesinler yeter ” dedi gülerek , ikisi de gülüştüler.« « Cehennemin Kapısı | Anlık İşler Bürosu » »
Tags: