mabel matiz kimdir ?

Fatih Karaca (d. 31 Ağustos 1985, Erdemli, Mersin), Mabel Matiz olarak bilinen Türk pop müzik şarkıcısı, şarkı yazarı, eski diş hekimi. Adı,Kumral Ada Mavi Tuna romanında yer alan \”Tuna\” karakterinin takma adı \”Mabel\” ve çok sarhoş, düşkün kimse anlamlarına gelen eski Yunanca kökenli kelime matizin birleşiminden oluşur.

 

Hayatı\"\"

İlkokulu ve liseyi Erdemli\’de okumuş, üniversite eğitimini ise 2003-2008 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Diş hekimliği bölümünde almıştır.Çocukluk yıllarını, kendisine müzikal anlamda çok katkısı olduğunu ifade ettiği Erdemli\’de geçirmiştir.Erdemli\’deki İlköğretim ve Lise eğitimi\’nin ardından 2003\’te İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi\’nde üniversite eğitimine başlayarak 2008\’de diş hekimi olarak mezun olan Mabel Matiz, 2011\’de İstanbul Bilgi Üniversitesi insan hakları hukuku bölümünde yüksek lisans eğitimine başlamıştır.

Müzik eğitimine üniversite zamanlarında aldığı gitar ve şan dersleri ile başlayan Mabel Matiz, ilk bestelerini de üniversite yıllarında yapmıştır. 2008 bu yana kariyerini sürdüren sanatçı ilk şarkılarını kişisel ev kayıtları şeklinde oluşturan genç müzisyen bu şarkıları MySpace sayfası üzerinden anonim olarak yayınlamıştır. Mabel Matiz şarkılarına ilgi gösteren Engin Akıncı ile tanışarak ilk albümünün hazırlıklarına başlamış, bu kapsamda proje dahilinde Alper Gemici ve Alper Erinç ile bir araya gelerek albüm için stüdyoya girmiştir.

İlk albümü Mabel Matiz 11 Mayıs 2011\’de piyasaya çıkmıştır ve bu albümden 5 şarkıya klip çekilmiştir. Mabel Matiz, aynı zamanda Teoman, Göksel, Ceyl\’an Ertem gibi sanatçıların albümlerinde söz yazarı ve besteci olarak da bulunmuştur. 5 Ocak 2013\’te ikinci albümü Yaşım Çocuk\’u yayınlamıştır. Teoman\’ın Aşk ve Gurur albümünde yer alan \”Sahilde Bir Sarhoş\”, Ceyl\’an Ertem’in Ütopyalar Güzeldir albümünde \”Cennetin Irmakları\”, ve Göksel\’in Bende Bi\’ Aşk Var albümündeki \”Yarım Kalan Şarkı\” adlı şarkının söz ve besteleri Mabel Matiz imzası taşımaktadır. Mete Özgencil\’in katkıları ile hazırladığı ikinci albümü Yaşım Çocuk Ocak 2013\’te piyasaya sürülmüştür.

  • Mabel Matiz (2011)
  • Yaşım Çocuk (2013)

Esra Erol Serdar Nergize talip oldu

Esra Erol\’un damat adayı Serdar Nergize talip oldu.3 gündür Nergizi düşündüğünü onu kendisine yakın hissettiğini anlaşabileceğini düşündüğü için talip olduğunu söyledi.

Nergiz çok heycanlandı ve Serdarın teklifini kabul etti.

\"Fotoğraf\"

 

\"Fotoğraf:

 

türkçe dil kirliliğini nasıl önleriz ?

türkçe bulunduğu coğrafyadan dolayı birçok köklü dille yanyanadır. Bu diller en fazla etkilendiği arapça , farsça , rumca , rusça ve italyanca buna fransızcada eklemek mümkündür , günümüzde ise ingilizce.

kendimizi ifade ederken türkçe olmayan her kelimeyi kullandığımızda aslında bilmeden kendi dilimizi kirletiyoruz. Peki dilimizi zenginleştirirken kirlenmesini nasıl önleyeceğiz.

Unutulmamalı ki zengin bir dil çok kelime içeren değil hislerin , kavramların, durumların ve nesnelerin en iyi aktarımının yapıldığı dildir.

bir nesne hakkında en fazla bilgiyi en az sesle aktarabiliyorsanız diliniz zengindir.

türkçe kelime yapısı ve diğer dillerden alıp türkçeleştirdiği kelimelerle zengin diller sınıfında yer alabilir.

bu zengiliği korumak için ilk yapılması gereken yabancı dillerden dilimize geçen kelimeleri tespitinin sağlanıp onların yerine manası en düzgün türkçe kelimenin kullanılmasını sağlamaktır.

bunun için devlet ve özel sektör medya kanalıyla bu kullanımları yaygınlaştırmalı.

Ahmet Dursun kimdir ? Survivor 2014 – Ünlüler Takımı

Ahmet Dursun, 1978 yılında Almanya\’da dünyaya geldi.

Futbola, 1996-1997 sezonunda SG Wattenscheid 09 takımında başladı. Daha sonra Kocaelispor\’a transfer oldu. Kocaelispor\’daki başarısıyla genç milli takımına girmeyi başaran Ahmet Dursun, Kocaelispor\’dan Beşiktaş\’a transfer oldu. 2003-2004 sezonunda Çin’in Tianjin Teda ekibine transfer olan yıldız futbolcu, 2004-1005 sezonunun başında İstanbulspor forması giydi. Ahmet Dursun\’un Beşiktaş taraftarıyla hasreti sezonun 2. yarısında sona erdi.

Survivor Ahmet Dursun, daha sonraki futbol kariyerine sırasıyla; Etimesgut Şekerspor, Antalyaspor, Ankaragücü, Kocaelispor, Azerbaycan\’ın Hazar Lankaran, Adanaspor ve Eyüpspor\’da devam etti.

1 2 3 163